Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2023

Gösterim: 313

2022-2023 Eğitim-Öğretim Yılı Bahar Yarıyılı Dönem Sonu ve Bütünleme Sınavları Hakkında Duyuru

Üniversitemizde yapılacak olan Bahar Yarıyılı Dönem Sonu ve Bütünleme Sınavları Yükseköğretim Kurulu’nun 27.05.2020 tarihinde ilan etmiş olduğu “Üniversitelerde Dijital Ortamlarda Gerçekleştirilebilecek Sınavların Temel İlkeleri” ne uygun olarak uzaktan öğretim yöntemleriyle çevrimiçi yapılacaktır. Yükseköğretim Kurulu’nun söz konusu açıklamasında: Dijital ortamlarda yapılacak sınavlarda “Şeffaf ve Denetlenebilirlik” esas alınarak, Öğrenme Yönetim Sistemi (ÖYS)’ nin veya dijital ortamların izin verdiği sınav güvenlik tedbirleri uygulanacaktır. Bu tedbirler kapsamında.

“Üniversitemizde test usulüyle yapılan sınavlardaki soruların her bir öğrenci için rastgele olarak seçilmesi, çözülen soruların tekrar görüntülenerek üzerinde değişiklik yapılmasının engellenmesi, öğrencilerin sınav esnasında LMS üzerinde gerçekleştirmiş oldukları eylemlerin kayıt altına alınması” öncelikle güvenlik önlemleri arasındadır.

Eğitimlerin yüz yüze devam eden programlarda birim yönetim kurulu tarafından uygun görülen derslerin sınavları yüz yüze yapılacaktır.

2022-2023 Eğitim-Öğretim Yılı Bahar Yarıyılında Dönem Sonu ve Bütünleme sınavları aşağıdaki yöntemlerden biri ile yapılacaktır:

 1. Test Yöntemi (Çoktan Seçmeli Online Sınav): Test sınavı, çoktan seçmeli soruların cevaplanması ile yapılacaktır. LMS sistemi soru havuzundan her öğrenciye farklı sorular, farklı sırada ve cevap şıklarının yerleri değiştirilerek sorulmaktadır. Verilen cevaplara göre otomatik puanlama yapılmaktadır.
   
 2. Klasik Sınavlar: Klasik sınavlar iki farklı yöntem ile yapılabilir:
   
 3. Klasik Yöntem- I (Açık Uçlu – Online Sınav): LMS sistemi üzerinden açık uçlu sorular sorulup, cevapların sorunun altındaki cevaplama kısmına yazılması istenebilir.                         
  Cevaplarda metinsel anlatımların istendiği sınavlar bu yöntemle yapılacaktır.
   
 4. Klasik Yöntem- II (LMS Üzerinden “Ödev” kısmına yüklenerek): Eğer cevaplarda şekil veya formüllerin kullanılması gerekiyor ise, bu sınav Klasik Sınav olarak LMS üzerinden “ödev” başlığı ile yapılacaktır. Bu sınavlarda sorular ödev uygulaması üzerinden sorulacak olup, cevaplar A4(Fotokopi) kağıdına; elle, tükenmez kalemle ve kağıdın tek yüzüne yazılması gerekmektedir. Cevap kağıtlarının sırası ile cep telefonundan resim çekilerek veya tarayıcı (Scanner) ile bilgisayar ortamına aktarılarak JPG/PDF formatına aktarılması gerekmektedir. LMS sisteminde ilgili dersin altında tanımlanan “ödev” uygulamasına JPG/PDF olarak hazırlanan cevaplar, istenen zamana kadar yüklenerek sınav tamamlamış olacaktır. Sınav süresi dışında ve LMS harici bir yolla gönderilecek cevaplar değerlendirilmeyecektir.

Dönem Sonu, Bütünleme ve Tek Ders Sınav Programları tüm akademik birimlerimizin WEB sitelerinde ilan edilecektir.

Dönem Sonu Sınav Tarihleri: 19 Haziran 2023-26 Haziran 2023

Bütünleme Sınav Tarihleri: 08 Temmuz 2023-14 Temmuz 2023

Sınavlarda yaşanabilecek sorunlarla ilgili olarak, Uzaktan Öğretim Bilgilendirme Platformundaki https://uzem.bandirma.edu.tr/tr/uzem/Sayfa/Goster/Program-Temsilcileri-16660 sayfasından kayıtlı olduğunuz akademik programa ait iletişim kanalları vasıtasıyla karşılaştığınız sorunları bizlere iletebilirsiniz.

Tüm öğrencilerimize başarılar dileriz.